Comunitatea DPOCategorie: Responsabilul cu protecția datelor (DPO)Poate un DPO să fie angajat part-time?
IntrebariCursanti Echipa asked 2 ani ago
1 Answers
Hilda Sumalan answered 2 ani ago

Da, se poate, dacă pentru îndeplinirea tuturor atribuțiilor este suficientă prezența part-time.
Trebuie să se țină cont de prevederile art. 38 GDPR, ca DPO să fie ,,implicat în mod corespunzător și în timp util în toate aspectele legate de protecția datelor cu caracter personal”.