Comunitatea DPOCategorie: ConsimţământulPentru toată baza de date existentă, va trebui solicitat din nou consimțământul?
IntrebariCursanti Echipa asked 2 ani ago
1 Answers
Nicolae Ploesteanu answered 2 ani ago

Dacă consimțământul a fost dat în vederea atingerii unor scopuri, nu este nevoie de o nouă solicitare pentru acele scopuri. Însă, dacă doriți folosirea bazei de date în alte scopuri decât cele pentru care persoana și-a dat consimțământul, atunci trebuie cerut.
Excepție, prelucrarea ulterioară în scopuri de arhivare în interes public, în scopuri de cercetare ştiinţifică sau istorică ori în scopuri statistice nu este considerată incompatibilă cu scopurile iniţiale, în conformitate cu art. 89 alin. (1) („limitări legate de scop”).