Comunitatea DPOCategorie: Aspecte generaleFRECVENTA INTRUIRILOR ANGAJATILOR UNEI SOCIETATI
Emanuela Duta asked 2 luni ago

Buna ziua,

perioadele de instruire a salariatilor unei societati din punct de vedere GDPR se stabilesc la nivelul institutiei, ex. lunar sau trimestrial? Exista o reglementare legala in acest sens?

Ciprian Petculescu replied 2 luni ago

Buna ziua,

Eu am ales sa fac instruire: (doar pentru cei care prelucreaza date personale)
1. La angajarea salariatului;
2. Anual, ca instruire periodica;
3. La implementarea unui sistem nou (poate fi instruire si prin e-mail aici)
4. Cand au loc schimbari legislative care necesita modificarea modului de lucru

Chiar acum avem in curs de instruirea perioadica

Multumesc

2 Answers
Angel Gabriel answered 2 luni ago

Bună ziua. În R679/2016, la art. 39 alin (1), literele a și b descriu sarcinile responsabilului cu protecția datelor dar nu este prevăzută o periodicitate a instruirii angajaților. Totuși eu am ales să fac această instruire anual sau ori de câte ori se modifică legislația privind protecția datelor cu caracter personal.

Emanuela Duta answered 2 luni ago

VA MULTUMESC