Comunitatea DPOCategorie: Responsabilul cu protecția datelor (DPO)Există posibilitatea de a desemna un singur DPO?
IntrebariCursanti Echipa asked 2 ani ago
1 Answers
Nicolae Ploesteanu answered 2 ani ago

În conformitate cu dispoziţiile art. 37 alin. (2) GDPR: „Un grup de întreprinderi poate numi un responsabil cu protecţia datelor unic, cu condiţia ca responsabilul cu protecţia datelor să fie uşor accesibil din fiecare întreprindere”.
Astfel, se va lua în considerare dimensiunea companiilor, structura organizatorică, obiectul de activitate (dacă există obligații exprese de numire), se vor verifica situațiile de incompatibilitate (responsabilul cu protecţia datelor al unei firme să nu fie incompatibil cu exercitarea atribuțiilor de acest fel în altă firmă).