Comunitatea DPOCategorie: ConsimţământulEste permis GDPR sa organizam un concurs cu premii, pentru adunare de lead-uri (contacte) dar numai celor care incheie contract cu noi?(Presupunand toate celelalte reguli de informare/acord indeplinite)
IntrebariCursanti Echipa asked 4 luni ago
2 Answers
Cioroianu Adrian answered 4 luni ago

Buna ziua,

In opinia mea, niciun consimtamant nu poate fi conditionat de incheierea unui contract (art. 7, al. 4) deoarece acel consimtamant nu ar mai putea fi evaluat ca fiind dat in mod liber de catre persoana vizata.

Darius Farcas answered 3 luni ago

Bună ziua,

nu cred că am înțeles foarte bine întrebarea, se dorește organizarea unui concurs de premii pt cei cu care deja sunteți într-o relație contractuală? se dorește organizarea unui concurs de premii, pt adunarea de contacte, bază de date care va fi folosită ulterior? dacă este cazul 2, răspunsul de mai sus cred că surprinde foarte bine esența problematicii.

O zi bună