Comunitatea DPOCategorie: MonitorizareEste necesară informarea persoanelor vizate cu privire la existența sistemului de supraveghere video?
1 Answers
Darius Farcas answered 2 ani ago

Informarea persoanelor este obligatorie sub sancțiunea art. 83 alin. 5 lit. b) „amenzi administrative de până la 20 000 000 EUR sau, în cazul unei întreprinderi, de până la 4 % din cifra de afaceri mondială totală anuală corespunzătoare exercițiului financiar anterior, luându-se în calcul cea mai mare valoare”