Comunitatea DPOCategorie: ConsimţământulBună ziua! Conf. Art.8 prelucrarea datelor cu caracter personal ale unui copil este legală dacă copilul are cel puţin vârsta de 16 ani. Dacă copilul are sub vârsta de 16 ani, respectiva prelucrare este legală numai dacă şi în măsura în care consimţământul respectiv este acordat sau autorizat de titularul răspunderii părinteşti asupra copilului. Întrebarea mea este: – obținerea consimțământului se solicită chiar și atunci când o Instituție de ex. Primărie prelucrează datele unui copil pe baza de interes public sau exercitarea autorității publice? De ex: Acordarea de ajutoare sociale, alocații etc. Mulțumesc anticipat pentru suport!
IntrebariCursanti Echipa asked 11 luni ago
Cerasela Huza replied 3 săptămâni ago

Deoarece, tot mai multe primării se confruntă cu probleme în aplicarea Regulamentului GDPR, aspect rezultat și din comunicatul de presă al ANSPDCP

am creat un [Pachet GDPR Complet Pentru Primariile Din Romania](http://gdprcomplet.ro/consultanta/primarii/)

Acesta vine în ajutorul Responsabililor cu Protecția Datelor cu:

– Un set complet de formulare, politici, proceduri GDPR create special pentru activitatea primariilor

– Asistenta in implementare

– Curs online de certificare si materiale de instruire

1 Answers
Cerasela Huza answered 11 luni ago

Având în vedere că în această speță Operatorul de date este o Instituție Publică și prelucrarea este necesară în vederea îndeplinirii unei obligații legale, nu se solicită consimțământul, ci se aplică art. 6 alin. 1 litera e): ” prelucrarea este necesară pentru îndeplinirea unei sarcini care servește unui interes public sau care rezultă din exercitarea autorității publice cu care este învestit operatorul;”

POSEA GABRIEL VALENTIN replied 10 luni ago

Multumim !