Comunitatea DPOCategorie: Responsabilul cu protecția datelor (DPO)Bună, în cadrul unei firme de plasare forță de muncă (mediere) administratorul firmei este împuternicit DPO de către Ofițerul gdpr (contract de colaborare) cu audit trimestrial, are voie sa fie împuternicit sau nu? Iar firma de plasare are obligativitatea de a se înscrie la ANSPCD ca colectare de date personale, si de a înregistra împuternicitul DPO? Va mulțumesc!
1 Answers
Darius Farcas answered 4 luni ago

Bună ziua,

întrebarea ne este puțin neclară, însă încercăm să conturăm un răspuns:

Vorbim despre un responsabil cu protecția datelor = DPO – Data Protection Officer… este același lucru, care este numit în baza art. 37 GDPR

SAU

despre o persoană cu atribuții în acest sens și un DPO?

Cine este operatorul și cine este împuternicitul în acest caz?

Dacă vorbim despre un caz clasic în care avem un Operator care își numește un DPO – responsabil cu protecția datelor, da trebuie notificat la ANSPDCP fie că este vorba despre un DPO intern (angajat) fie că este vorba de o externalizare (DPO extern).

Atât Operatorul cât și Persoana împuternicită pot avea propriul DPO, în funcție de necesitatea, specificul și obliativitatea societății.