Comunitatea DPOCategorie: Aspecte generaleUn șef a scris un mail răutăcios la adresa mea, mi-a precizat numele si l-a trimis la mai multe persoane. Îl pot acuza ca mi-a scris numele si nu are acordul meu si sa fac o sesizare la Autoritate ? Primește amenda ?
1 Answers
Darius Farcas answered 7 luni ago

Bună ziua,

Este vorba de o relație contractuală? a trimis emailul colegilor de lucru? a trimis unor persoane din afară? a făcut informația publică?

Întrebăm toate acestea pentru a înțelege cadrul, dacă este vorba de faptul că el prin această prelucrare devine operator de date și sancționabil astfel sub legislația GDPR sau nu. În orice caz, analizați lucrurile și din perspectiva acțiunii civile a calomniei – Cod civil – Art. 73 alin. (2) Este interzisă orice atingere adusă onoarei și reputației unei persoane, fără consimțământul acesteia ori fără respectarea limitelor prevăzute la art. 75.