Comunitatea DPOCategorie: Drepturile persoanelor vizateCartea de Identitate – facem sau nu copie?
Flaviu Serbu asked 7 luni ago

Avand in vedere considerentul 51 cat si definitia datelor biometrice din Regulament, o simpla poza alb negru a cartii de identitate nu ar constitui date biometrice deoarece nu este realizata cu "mijloace tehnice specifice".

Cu toate astea, nici poza, care reprezinta data cu caracter personal, cat si seria si nr de buletin nu-mi folosesc in scopul pentru care i-am incheiat contract persoanei vizate.

Cf. art. 194 din Cod de Procedura CNP este obligatoriu de trecut daca vrei sa-l dai in judecata pe rau platnic.

Avand in vedere cele prezentate mai sus, daca ii fac o copie a CI in care acopar cu un sablon toate datele care nu-mi sunt necesare in scopul pentru care ii solicit acele informatii (contract) e ok?

multumesc

Cazac Dumitru replied 7 luni ago

În primul rând, vă rugăm să ne spuneți care este obiectul contractului, pentru a putea analiza speța în concret.
În același timp, trebuie să ținem cont de de principiul potrivit căruia datele trebuie să fie adecvate, relevante și limitate la ceea ce este necesar în raport cu scopurile în care sunt prelucrate („reducerea la minimum a datelor”). Păstrarea unei copii CI trebuie să aibă un temei justificat. Dacă acoperți cu un șablon anumite date, acel document deja nu mai este copie CI, ci un alt format de păstrare a datelor.

Cerasela Huza replied 3 săptămâni ago

Copierea cărților de identitate, este un obicei al tuturor operatorilor, indiferent că au sau nu un temei legal. Pentru a vă lua toate măsurile de conformare cu privire la protejarea și prelucrarea cărților de identitate, vă punem la dispoziție softul GDPR Audit.

Pentru mai multe informații și pentru a testa gratuit, vă invit să accesași linkul de mai jos:

https://gdprcomplet.ro/software/gdpr-audit/

1 Answers
Cazac Dumitru answered 7 luni ago

În primul rând, vă rugăm să ne spuneți care este obiectul contractului, pentru a putea analiza speța în concret.

În același timp, trebuie să ținem cont de de principiul potrivit căruia datele trebuie să fie adecvate, relevante și limitate la ceea ce este necesar în raport cu scopurile în care sunt prelucrate („reducerea la minimum a datelor”). Păstrarea unei copii CI trebuie să aibă un temei justificat. Dacă acoperți cu un șablon anumite date, acel document deja nu mai este copie CI, ci un alt format de păstrare a datelor.

Flaviu Serbu replied 7 luni ago

Da, este o copie a CI in care am acoperit datele care nu ne sunt necesare in scopul pentru care efectuam prelucrarea. Nu am nevoie de poza si de numarul si seria CI sa-i asigur omului servicii de apa si canalizare.

Este totusi o copie ca se vede titlul Carte de identitate (cel scris in limba neaosa franceza)

Procedand astfel, am siguranta ca datele colectate vor fi corecte (principiul exactita’ii datelor) (nu risc sa le copiez manual gresit pe un eventual suport de hartie „Consimtamant”, sunt doar cele necesare (principiul reducerii la minim…)