Comunitatea DPOCategorie: Evaluarea impactului asupra protecţiei datelorCând este obligatorie efectuarea unei evaluări a impactului asupra protecţiei datelor?
IntrebariCursanti Echipa asked 2 ani ago
1 Answers
Darius Farcas answered 2 ani ago

Potrivit art. 35 alin. (1) GDPR, executarea unei evaluări a impactului asupra protecţiei datelor este obligatorie numai când prelucrarea: „este susceptibil[ă] să genereze un risc ridicat pentru drepturile și libertățile persoanelor fizice, operatorul efectuează, înaintea prelucrării, o evaluare a impactului operațiunilor de prelucrare prevăzute asupra protecției datelor cu caracter personal”, ilustrat de art. 35 alin. (3) şi completat de art. 35 alin. (4) din actul normativ invocat mai sus. Efectuarea unei evaluări este deosebit de importantă atunci când se introduce o nouă tehnologie de prelucrare a datelor.